poniedziałek, 19 października 2009

Linux Fedora - Sound Juicer Ripowanie płyt audio CD

Sound Juicer zajmiemy się tym narzędziem standardowo zainstalowanym w systemie Fedora które to narzędzie pozwoli nam na ripowanie utworów z płyt audio do dowolnego formatu audio np. mp2, mp3, m4a, spx, wav, flac, ogg...

Program Sound Juicer w systemie Fedora to proste i przejrzyste narządzie do zgrywania muzyki z CD. Umożliwia zgrywanie ścieżek z płyt CD-Audio oraz konwertowanie ich do plików dźwiękowych możliwych do odtworzenia na komputerze.Sound Juicer potrafi także odtwarzać ścieżki dźwiękowe bezpośrednio z CD, umożliwiając podgląd płyty przed jej zgraniem.

Program Sound Juicer został zaprojektowany z myślą o prostocie użytkowania i jak najmniejszej interwencji ze strony użytkownika. Gdy Sound Juicer zostanie uruchomiony, zostanie sprawdzona płyta CD w napędzie oraz dokonana próba odnalezienia informacji o ścieżkach dźwiękowych przy użyciu wolnodostępnego serwisu MusicBrainz.


Wprowadzanie informacji o ścieżkach:

Gdy zostanie wsunięta płyta CD-Audio, zostaną automatycznie pobrane informacje o ścieżkach z MusicBrainz 

MusicBrainz to otwarty serwis udostępniający bazę danych większości publikowanych płyt CD. Program Sound Juicer używa numeru seryjnego płyty CD oraz pozycji i długości ścieżek, aby dopasować je z CD w bazie danych MusicBrainz.

    Czasami zdarza się, że więcej niż jedna płyta posiada to samo rozmieszczenie. Jeśli znaleziono więcej niż jedną płytę CD, program Sound Juicer wyświetli okno dialogowe pozwalające na wybór odpowiedniej płyty CD. Jeśli została wykryta błędna płyta CD lub MusicBrainz nie zawiera żadnych pasujących CD, należy wprowadzić informacje o ścieżkach samodzielnie. Można również, w przypadku wybrania odpowiedniej opcji, dodać informacje o CD do bazy danych MusicBrainz.

    W górze okna znajdują się pola: tytuł, wykonawca, rok oraz gatunek płyty CD. Poniżej widoczna jest lista ścieżek dźwiękowych znajdujących się na płycie. Można ustawić tytuł i wykonawcę dla każdej ścieżki. Informacje te są używane do nazywania plików i katalogów, gdzie przechowywana jest muzyka przez program Sound Juicer. Informacje o ścieżce i albumie są również kodowane bezpośrednio do plików dźwiękowych. Wiele odtwarzaczy muzyki, z odtwarzaczami przenośnymi włącznie, używa tych informacji do organizowania i wyświetlania plików dźwiękowych.


Modyfikacja tytuł ścieżki:

należy najpierw wybrać ścieżkę, a następnie kliknąć tytuł. Gdy wprowadzanie tytułu zostanie ukończone, należy wcisnąć klawisz Enter lub kliknąć poza obszarem tytułu.

Przy modyfikowaniu wykonawcy dla płyty CD, wykonawca każdej ścieżki automatycznie zostanie zmieniony, ale tylko jeśli nazwy wykonawców pasowały przed zmianą (tak, że zmiana wykonawcy kompilacji nie zmienia wykonawców wszystkich ścieżek). Większość płyt jest jednego wykonawcy, a ta funkcja pozwala oszczędzić czas na wpisywanie tego samego wykonawcy dla każdej ścieżki po kolei.

    Jednakże niektóre płyty CD stanowią kompilacje utworów różnych artystów. W wypadku tych płyt konieczne będzie wprowadzenie wykonawcy dla każdej ścieżki osobno. Aby tego dokonać, należy najpierw wybrać ścieżkę, a następnie kliknąć wykonawcę. Można ustawić wykonawcę dla płyty CD na przykład na "Różni wykonawcy" lub po prostu zostawić to pole puste, w zależności od upodobań organizowania muzyki.


Zgrywanie płyty CD:

Domyślnie program Sound Juicer zgrywa wszystkie ścieżki do plików dźwiękowych. Można także dokonać samodzielnego wyboru używając pól zaznaczenia w pierwszej kolumnie listy. Zgrane zostaną tylko zaznaczone ścieżki.

Można również użyć pozycji menu:

Edycja - Zaznacz wszystko i Edycja - Odznacz wszystko 

aby wybrać wszystkie lub żadne ścieżki do zgrania.

Gdy wprowadzanie wszystkich potrzebnych informacji zostanie już zakończone, należy kliknąć przycisk Zgraj, lub wciśnąć Ctrl+Enter. Rozpocznie się odczyt dźwięku z płyty CD i jego zapis na komputerze. Domyślnie pliki dźwiękowe są przechowywane w katalogu Muzyka w katalogu domowym systemu Fedora.

    Gdy zgrywanie zostanie rozpoczęte, przycisk Zgraj zmieni się w przycisk Wstrzymaj. Można go kliknąć w dowolnym momencie, aby wstrzymać zgrywanie.

    Program Sound Juicer informuje, która ścieżka jest aktualnie zgrywana wyświetlając ikonę obok numeru ścieżki. Można także śledzić całkowity postęp i pozostały czas na pasku stanu w dolnej części okna.

    Zgrywanie płyty CD może zająć dużo czasu, w zależności od prędkości komputera. Można swobodnie zminimalizować program Sound Juicer lub przenieść go na inny obszar roboczy, aby dalej używać komputera podczas zgrywania dźwięku.

Odtwarzanie plyty CD:

Program Sound Juicer umożliwia odtwarzanie ścieżek bezpośrednio z CD. Aby rozpocząć odtwarzanie CD, należy kliknąć przycisk Odtwarzanie, lub wcisnąć Ctrl+P. By odtworzyć konkretną ścieżkę, należy ją wybrać i kliknąć Odtwarzanie, lub po prostu kliknąć na nią dwukrotnie.

Gdy płyta CD jest odtwarzana przez program Sound Juicer, przycisk Odtwarzanie zmienia się w przycisk Wstrzymaj. Można go kliknąć w każdej chwili, aby wstrzymać odtwarzanie i kliknąć Odtwarzanie ponownie by kontynuować odtwarzanie od miejsca jego wstrzymania.

W trakcie odtwarzania program Sound Juicer wyświetla pasek ukazujący aktualne położenie odtwarzania ścieżki. Aby przejść do innego fragmentu ścieżki należy przeciągnąć suwak do odpowiedniej pozycji.

Preferencje Sound Juicer:

Okno preferencji umożliwia kontrolowanie:

- który z napędów CD powinien być używany przez program Sound Juicer,  jeśli w komputerze znajduje się więcej niż jeden,
- czy wysuwać płytę CD, gdy zgrywanie zostanie zakończone przez program Sound Juicer,
- czy otwierać katalog z muzyką, gdy zgrywanie zostanie zakończone przez program Sound Juicer,
- miejsca przechowywania zgranych plików dźwiękowych,
- sposobu katalogowania ścieżek,
- sposobu w jaki nazywane będą zgrane pliki dźwiękowe,
- formatu i kodeka używanego do zgrywania plików dźwiękowych.



Wybór napędu CD:

Jeśli w komputerze znajduje się kilka napędów CD, należy wybrać, którego z nich używać przy pomocy listy wyboru Napęd CD w kategorii Urządzenie. Pola wyboru Wysunięcie po zakończeniu i Otwarcie katalogu z muzyką po ukończeniu umożliwiają ustalenie, czy program Sound Juicer będzie wysuwał płytę CD z napędu oraz czy będzie otwierał katalog z muzyką po zakończeniu zgrywania plików muzycznych.

Nazewnictwo plików dźwiękowych:

Lista wyboru Katalog umożliwia wybieranie katalogu do przechowywania plików dźwiękowych. Należy wybrać jeden z listy, lub wybrać Inne... aby wybrać inny katalog. Domyślnie pliki są przechowywane w katalogu Muzyka w katalogu domowym.

Kategoria Nazewnictwo ścieżek umożliwia kontrolowanie sposobu nazywania plików i katalogów. Sound Juicer może przechowywać pliki dźwiękowe w osobnych katalogach ułatwiając utrzymywanie kolekcji w należytym porządku. Można wybrać w jaki sposób katalogi będą tworzone i nazywane używając listy wyboru Hierarchia katalogów. Domyślnie Sound Juicer tworzy katalog z nazwą artysty i podkatalog z nazwą albumu.

Do wybierania sposobu nazywania plików dźwiękowych należy użyć listy wyboru Nazwa pliku. Domyślnie Sound Juicer używa nazwy ścieżki poprzedzonej przez jej numer i myślnik.

Należy zaznaczyć pole Usuwanie znaków specjalnych, aby program Sound Juicer usuwał lub zamieniał znaki takie jak spacja i znaki interpunkcyjne w nazwach plików. Ta opcja jest użyteczna przy umieszczaniu plików dźwiękowych na urządzeniu przenośnym lub innym komputerze, który posiada więcej ograniczeń w zakresie nazywania plików.
Nawet jeśli Usuwanie znaków specjalnych nie jest zaznaczone,  program Sound Juicer będzie usuwać znak / z nazw plików. Nie może być on używany do nazywania plików w systemach UNIX, Linux i podobnych.
Na dole kategorii Nazwy ścieżek przedstawiono przykładową ścieżkę. Pozwala to wywnioskować, jak może wyglądać nazwa pliku i gdzie zostanie on umieszczony, zgodnie z ustawieniami opcji Hierarchia katalogów, Nazwy plików i Usuwanie znaków specjalnych.
Wybór formatu:

Można wybrać który z formatów dźwięku zostanie użyty przez program Sound Juicer do przechowywania ścieżek na komputerze. Jest dostępnych kilka formatów i każdy z nich ma swoje zalety. Formaty dostępne na komputerze mogą się różnić od przedstawionych, jednakże wymienione poniżej są zazwyczaj dostępne:

Jakość CD, stratna (Multimedia ogg):

Ta opcja jest zaznaczona domyślnie. Ogg Vorbis, tak jak inne stratne formaty dźwięku (takie jak MP3 i AAC) usuwa pewne informacje z oryginalnego pliku dźwiękowego. Pomimo, iż plik dźwiękowy nie jest dokładną kopią dźwięku z CD, różnice te są zazwyczaj niezauważalne dla większości słuchaczy. W związku z tym stratne formaty charakteryzują się bardzo małym rozmiarem plików.

    Format Ogg Vorbis jest domyślnym stratnym formatem używanym przez program Sound Juicer. Ogg Vorbis jest formatem otwartym, rozwijanym przez  Fundację Xiph.Org, który zapewnia mniejszy rozmiar pliku i wyższą jakość dźwięku w porównaniu z innymi formatami stratnymi. Mimo, iż nie jest on tak szeroko rozpowszechniony jak starszy format MP3, większość oprogramowania muzycznego potrafi odtwarzać pliki Ogg Vorbis i wiele odtwarzaczy muzycznych posiada jego wbudowaną obsługę.

    Xiph.Org prowadzi listę programowych odtwarzaczy, przenośnych odtwarzaczy oraz wolnostojących odtwarzaczy obsługujących Ogg Vorbis.

Jakość CD, bezstratna (Plik dźwiękowy FLAC):

FLAC to bezstratny format dźwięku. Żadne dane nie zostają tracone przy konwersji do FLAC, pomimo faktu, iż kompresja plików dźwiękowych sięga nawet 70%. FLAC i inne formaty dźwiękowe są popularne zwłaszcza w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka jakość dźwięku wraz z dużą oszczędnością miejsca i szybkością przesyłania danych w sieci.

Jakość CD, AAC (Plik dźwiękowy MPEG-4):

AAC to ustandaryzowany, stratny format dźwięku. Jest następcą formatu MP3 i zapewnia lepszą niż MP3 jakość dźwięku. Wiele odtwarzaczy programowych i sprzętowych obsługuje format AAC.

Głos, bezstratna (Plik dźwiękowy WAV):

Profil dźwięku Głos wytwarza dźwięk mono o niskiej jakości. Można wybrać ten format do zapisu wykładów, książek i innych mówionych płyt CD, gdzie duża utrata jakości jest mało istotna.

MP3:

MP3 to stratny format dźwięku. Jest powszechnie używany i obsługiwany, zwłaszcza w wypadku przenośnych odtwarzaczy multimediów.

Można kliknąć Modyfikuj profile, aby zmodyfikować dostępne formaty dźwiękowe. Okno modyfikacji profilów zapewnia bezpośredni dostęp do konwersji dźwięku. Profile połączone są z potokami GStreamer. GStreamer to podstawowa biblioteka obsługi multimediów używana przez program Sound Juicer i inne programy multimedialne.

Zmiana jakości mp3:

Dość wyczerpujący post technicznie o ripowaniu w Sound Juicer teraz na konic pokażę jak zmodyfikować jakść formatu mp3.

Przechodzimy w Menu narzędzia w Edycja - Preferencje następnie w kategori Format kliknij przycisk Modyfikuj profile... wbierz format mp3 i kliknij Modyfikuj teraz podam poniżej polecenie którym możesz zwiększyć sobie jakośc:

Standardowo ustawiony wpis:

audio/x-raw-int,rate=44100,channels=2 ! lame name=enc mode=0 vbr-quality=6 ! id3v2mux
Nowy wpis:

audio/x-raw-int,rate=44100,channels=2 ! lame name=enc vbr=0 bitrate=192

Na niebiesko zanaczona parametr jakości mp3 jak chcesz to możesz zwiększyć do 320.