Posłużę się przykładem takim aby uargumentować powód zrobienia kopii zapasowej klienta pocztowego czyli naszej poczty zapisanej na dysku.
Wszystko wygląda w ten sposób że bardzo często archiwizujemy pocztę w jakiś sposób że tworzymy foldery i katalogujemy je dzieląc na kategorie.
Podczas awarii jakiejś ta archiwizacja poczty po prostu zostanie zniszczona a odbudowanie tego co wcześnie stworzyliśmy będzie naprawdę bolesne, może również ktoś potrzebować przenieść taki profil na inny komputer.
Programy w systemie Fedora są w bardzo przemyślany sposób skonstruowane że profile aplikacji są zapisane w naszych folderach domowych. żeby zrobić kopie maili wystarczy skopiować ukryty katalog.
Thunderbird kopia zapasowa wiadomości:
Jak wspomniałem musimy zrobić kopie folderu ukrytego uruchamiamy Terminal jesteśmy w naszym domowym folderze i wydajemy polecenie:
Teraz mamy skopiowany katalog profilu thunderbirda do folderu domowego.cp -R .thunderbird thunderbird
Kopiując go usunąłem kropkę przed nazwą żebyśmy sobie go mogli przekopiować gdzie chcemy.
Thunderbird przywracanie kopii zapasowej wiadomości:
Po formacie dysku bądź chcemy naszą pocztę przenieść na inny komputer możemy pocztę przywrócić najlepiej to zrobić przed uruchominiem Thunderbirda pierwszy raz na danym koncie korzystamy z kopii zapasowej dajemy polecenie:
cp -R thunderbird .thunderbird