sobota, 5 września 2009

Linux Fedora Google Chrome instalacja

Google Chrome – przeglądarka internetowa tworzona przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source'owe częściowo oparte na innych aplikacjach (m.in. WebKit i Mozilla).
Premiera odbyła się 2 września 2008, kiedy to na oficjalnych stronach Google udostępniono do pobrania pierwszą testową wersję aplikacji dla systemu Microsoft Windows. Wersje przeglądarki dla systemów Mac OS X i Linux były planowane na połowę 2009 roku.

Test SunSpider JavaScript Benchmark klasyfikuje ją na pierwszej pozycji pod względem działania silnika JavaScript . Używany interpretator JIT - V8 JavaScript, okazuje się jednak wolniejszy od TraceMonkey (następca SpiderMonkey) używanym w Firefoksie (3.5) . Przeglądarka przeszła test Acid2, a w Acid3 wersja testowa osiągnęła wynik 100% jednak z problemami przy dwóch testach oraz różnicami w stosunku do obrazka referencyjnego.

Żeby zainstalować przeglądarkę Google Chrome musimy stworzyć repozytorium robimy to w ten sposób żeby utworzyć plik repozytorium logujemy się na konto root-a wydajemy polecenie poniższe :
gedit /etc/yum.repos.d/chromium.repo
Następnie wklejamy do pliku:
[chromium]
name=Chromium Test Packages
baseurl=http://spot.fedorapeople.org/chromium/F$releasever/
enabled=1
gpgcheck=0
Klikamy przycisk zapisz lub kombinację klawiszy "ctr+s" i zamykamy plik.

Teraz zainstalujemy Google Chrome wydając polecenie
yum install chromium
I akceptujemy zależności które będzie chciał pobrać.

Link do plików bezpośredni Google Chrome Fedora

Link do strony z prezentacjami wideo Google Chrome

Wygląd:





Kilka motywów graficznych:



Krytyka i zalety
W ciągu pierwszej doby po premierze wersji beta w przeglądarce odkryto dwa błędy. Jeden, dotyczący archiwów Javy, umożliwia nieświadome uruchomienie złośliwego kodu przez użytkownika. Drugi dotyczy obsługi funkcji document.write() skryptów JavaScript.

Przeglądarka krytykowana jest również ze względu na instalację aplikacji Google Update, która nie jest odinstalowywana wraz z przeglądarką. Pozostając w systemie Google Update dodaje do innych przeglądarek furtkę obchodzącą ich zabezpieczenia (ang. backdoor).W Firefoksie (również w Safari) Google Update rejestruje się jako wtyczka npgoogleoneclick5.dll, w Internet Explorer rejestruje się jako BHO goopdatebho.dll. To właśnie te pliki odpowiadają za furtkę.

Najnowsze wersje, w tym stabilna 1.0 wydana 11 grudnia 2008, oraz plan techniczny deweloperów przeglądarki ds. rozszerzeń, spotkał się z aprobatą recenzenta czasopisma Ars Technica: oddzielone od siebie procesy w kartach Chrome dają tej przeglądarce zwiększoną stabilność a użytkownikom nadzieję na uzyskanie bardziej stabilnego systemu rozszerzeń niż ten obecnie stosowany w Firefoksie 3.

Wg doniesień Google Inc. cytowanych w prasie, przeglądarka Chrome zyskała ponad 10 mln aktywnych użytkowników do czasu wydania jej pierwszej wersji stabilnej.

Badania firmy Chapin Information Services nad modułami zarządzania przechowywanymi hasłami wskazują na to, że przeglądarka Chrome (ex aequo z Safari) najgorzej zarządza hasłami użytkowników. W teście badane były: Opera 9.62 (wynik 7/21), Firefox 3.0.4 (7/21), Internet Explorer 7.0 (5/21), Safari 3.2 (2/21), Google Chrome 1.0 (2/21).

Jednakże bez żadnych badań widać, że Google Chrome jest przeglądarką nie posiadającą hasła główego, dającego możliwość zabezpieczenia zapamiętanych haseł wprowadzonych przez użytkownika. W takim wypadku dowolna osoba mająca dostęp do komputera użytkownika może bez większych problemów otworzyć przeglądarkę Google Chrome i w prosty sposób wykraść hasła użytkownika. Wystarczy w tym celu wejść w Opcje->Dla wymagających->Pokaż zapisane hasła. Niektórzy uważają to niedopatrzenie za absurdalne.