środa, 16 września 2009

Linux Fedora Midnight Commander odpowiednik darmowy Total commander pod linuksem

Dziś zajmiemy sie menadżerem plików Terminalowym Midnight Commander, graficznym Gnome Commander i Tux Commander oraz emelFM2.

Kilka słów definicji czym jest taki Midnight Commander.

Midnight Commander - menedżer plików, program do zarządzania plikami i katalogami w systemach uniksowych. Midnight Commander do złudzenia przypomina Norton Commandera, ma ten sam interfejs użytkownika, te same skróty klawiaturowe i klawisze funkcyjne.

MC jest wizualną powłoką, dzięki czemu wszystkie operacje można wykonać bez wpisywania poleceń, używając pseudograficznego interfejsu. MC pozwala na operowanie na plikach za pomocą myszki, klawiszy funkcyjnych (klawisze F1–F12 na klawiaturze) i kursora. GUI Midnight Commandera podzielony jest na dwie części, a każda z nich wyświetla katalogi/pliki bądź informacje o nich. Dzięki temu możliwe jest szybkie przenoszenie czy kopiowanie plików. Górna belka zawiera szereg poleceń do wyboru. Przywołanie tych poleceń następuje po wciśnięciu klawisza F9.MC dysponuje funkcją podglądu skompresowanych plików i wyodrębnianiu ich z archiwów. Ponadto w łatwy i przejrzysty sposób pozwala zarządzać prawami dostępu do plików i katalogów (chmod, chown).

MC posiada zintegrowany lekki edytor zwany mcedit, oferujący podświetlanie składniowe, automatyczne wcięcia, makra oraz prostą współpracę z innymi narzędziami.

Funkcjonalność sieciowa Midnight Commander:

Istotną funkcją Midnight Commandera jest to, że potrafi on łączyć serwerami FTP, SSH przeglądać je oraz operować na nich.

Bardzo praktyczne jest to, że cały pseudograficzny interfejs zbudowany jest w oparciu o tryb tekstowy (a nie graficzny, który jest niejako emulowany). Dzięki temu możliwe jest za jego pomocą sprawne zdalne zarządzanie plikami np. za pomocą klienta Telnet itp. Nawet najprostszy i najstarszy program kliencki jest w stanie wyświetlić i obsłużyć dość rozbudowane sterowanie programem (choć to czasami wymaga pewnych trików i ustawień). To samo dotyczy ewentualnego komputera pełniącego rolę terminala, nawet najstarszy komputer (np. IBM PC/XT, PC/AT itp.) będzie zdolny obsłużyć zdalnie ten program.

W ostatnim czasie dodano do aplikacji możliwość przeglądania stron WWW (plików HTML) w trybie tekstowym za pomocą klawisza F3 - czyli View.





Troche sobie poczytaliśćie wiecie czym jest ta aplikacja i co potrafi.

Żeby ją zainstalować podajemy polecenie w konsoli:
yum install mc
Żeby uruhomić tą aplikacje wchodzimy w Terminal i wpisujemy mc i enter

Tak to wygląda



GNOME Commander to program do zarządzania folderami i plikami w trybie graficznym. Funkcjonalność GNOME Commander jest wzorowana na legendarnym Norton Commander. GNOME Commander jest adresowany do osób, które szukają tej właśnie funkcjonalności w środowisku GNOME. Pozwala on również na pracę na zasobach udostępnionych przez SSH, FTP, SMB.

Ok teraz czas na aplikacje tego typu z interfejsem graficznym bardzo fajną wersją jest aplikacja GNOME Commander instalujemy ją poleceniem:
yum install gnome-commander
Aplikacja znajdzie się w menu Akcesoria.

Tak wygląda



Teraz jeszcze pokaże interfejsy Tux Commander oraz emelFM2:

Tux Commander:

 

Polecenie do instalacji:
yum install tuxcmd tuxcmd-gvfs tuxcmd-modules

emelFM2:




Polecenie do instalacji:
yum install emelfm2
Ok to by bylo na tyle w związku z menadżerami plików.